קונסטלציה משפחתית

מירב שרייבר מטפלת רגשית מוסמכת

הקונסטלציה המשפחתית הינה דרך טיפול מרתקת ועמוקה המביאה לידי ביטוי את הסדר המשפחתי שלנו ואת השפעתו על חיינו בהווה.

ברט הלינגר, הוגה השיטה מצא וחקר שנים רבות את ה”סיפורים” במערכת המשפחתית והחברתית המעצבים את התהגותנו, החלטותנו ומערכות היחסים שלנו עם בני משפחתנו והחברה בהווה.

הגישה מתמקדת בהעברה הבין דורית המבוססת על חוקים אוניברסליים קבועים. למשל ההורים תומכים בילדים, הילדים קשובים לסמכות הוריהם, לכל אחד במשפחה יש מקום גם אם עשה דבר מה חריג וכו’

דוגמאות מטיפול בקונסטלציה משפחתית

שחרור חרדה חברתית

הקליינטית מעמידה נציגה לעצמה (הבד האדום) ונציגים לחברה. (הבד הכחול והירוק). אנו מרחיבות את הקונסטלציה לכלול את ההורים והמשפחה המורחבת של הקליינטים וככל שהולכים אחורה בזמן ומגלים את החרדה שנמצאת אצל אחת הסבתות ולאן היא שייכת. כך הקליינטית יכולה בסוף הפגישה להתקרב אל הנציגים של החברה ולהיפרד בתוכה מהחרדה שהחזיקה שאינה שייכת לה, אלא לסבתא רחוקה.

זוגיות

אישה צעירה שמנסה להבין מדוע איננה מצליחה להיפתח להכרויות חדשות לאחר בן זוגה האחרון. הקונסטלציה מיד מראה שהקושי מגיע מבן זוגה שעדיין מצטער שנתן לה ללכת. האישה ובן זוגה החזיקו סוד. חוץ מאמו של הבן זוג אף אחד לא ידע שהתחתנו מאחר ויצאו לגור בארץ רחוקה. מעמידים נציג לסוד ומיד מגלים שהסוד מגובה ע”י האם של בן הזוג שמתקשה לאפשר לבנה ליצור קשר ולהקים משפחה. האישה נרגשת לראות שזה לא קשור אליה ישירות. זה לא משהו שלה, זה ערבוב שלה עם המשפחה של בן זוגה. הנציג של הסוד מגלה לה, שזה הזמן להוציא את הסוד לאור. לאחר שהסוד יוצא האישה יכולה סוף סוף לפנות אל עבר מערכת יחסים חדשה. מאמר על זוגיות בהוצאה לאור חד קרן – אתה לא אבי ואני לא אימך.

גבריות

ראיון איתי עם אייל דסאו צפריר על גבריות בראי הקונסטלציה המשפחתית האזינו לפרק נוכחות הגבר במשפחה על פי הקונסטלציה המשפחתית עם מירב שרייבר

הורות

דמיין את עצמך אומר לאביך “כעת אני לוקח אותך להיות לאבי, אני מכיר בך כאבי. אתה האבא היחידי עבורי, אני מודה לך על החיים שנתת לי”. דמייני את עצמך אומרת לאמך “כעת אני לוקחת אותך להיות לאמי, אני מכירה בך כאמי, את האמא היחידה עבורי, אני מודה לך על החיים שנתת לי”.

הקונסטלציה המשפחתית

הקונסטלציה המשפחתית הינה דרך טיפול מרתקת ועמוקה המביאה לידי ביטוי את הסדר המשפחתי שלנו ואת השפעתו על חיינו בהווה

ברט הלינגר, הוגה השיטה מצא וחקר שנים רבות את ה”סיפורים” במערכת המשפחתית והחברתית המעצבים את התהגותנו, החלטותנו ומערכות היחסים שלנו עם בני משפחתנו והחברה בהווה. הגישה מתמקדת בהעברה הבין דורית המבוססת על חוקים אוניברסליים קבועים. למשל ההורים תומכים בילדים, הילדים קשובים לסמכות הוריהם, לכל אחד במשפחה יש מקום גם אם עשה דבר מה חריג וכו’

כאשר לוקחים חלק במפגש קונסטלציה משפחתית, מערכתית מחפשים את הסדר הנכון במשפחה המורחבת המאפשר זרימה וחזרה לאיזון ולרגשות חיוביים. מוצאים מחדש את המגע עם האהבה וניתן אז לממש את הפוטנציאל של כל קשר במשפחה וכל קושי בחיים, להרגיש שייכות למערכת המשפחתית והחברתית, לקחת אחריות על חיינו ולהרחיב את המודעות בהקשר לעצמנו ולעולם בו אנו חיים.

בקונסטלציה משפחתית ניתן לעבוד באופן אישי או קבוצתי. בקבוצה אחד המשתתפים הינו “הקליינט” העובד על ארוע בחייו אותו ברצונו להבין ולפתור. שאר המשתתפים מייצגים דמויות עבורו, מתוך המערכת המשפחתית שלו. באמצעות הרגשות, המחשבות, והתנועות של הנציגים בחדר ניתן לזהות כיצד הושפע ה”קליינט” מהעבר ומההיסטוריה הבין דורית בחייו בהווה. כל נציג בקונסטלציה יכול להיות כל דבר ולייצג כל אחד. מדהים לגלות ולראות כיצד הנציגים חווים באופן אותנטי את הדבר או האדם אותו הם מציגים. בסוף התהליך ישנה חוויה של סדר ואיזון החוזרים לחייו של ה”קליינט” ושל הנציגים שעמדו עבורו.

בקונסטלציה אנו מגיעים וחווים במהירות את שורש הקושי בחייו של ה”קליינט”. בעבודה פרטנית הדבר מתאפשר ע”י חפצים שונים או בדים אותם יימקם בחדר והאופן בו ינוע או יעמיד עצמו. ההנחייה מאפשרת לבוא במגע ולהניח לחלקים באישיותנו שאימצנו בטעות מאנשים שונים במערכת הבין-דורית של משפחתנו ולחזור למיקום הנכון ולתחושה של אהבה וזרימה.

לקריאה נוספת של מאמרים נוספים על השיטה היכנסו לאתר של דרך הקונסטלציה מיסודו של ישי גסטר. וקבוצת הפייסבוק בה תמצאו עוד אינפורמציה על קורסים וסדנאות בקונסטלציה משפחתית.

תחומי התמחות

שמי מירב, אני תרפיסטית בהבעה ויצירה מוסמכת משרד הבריאות מאז שנת 2000. בעלת אישור ממשרד הבריאות.

הלימודים והעבודה המעשית היו מרתקים ומעשירים, התמחיתי בתרפיה בתנועה ובאומנות.

בלימודי קונסטלציה משפחתית עפ”י ברט הלינגר עם ישי גסטר ולימודי תורות המזרח בשילוב פסיכולוגיה מערבית בבית הספר RIDHWAN, ארה”ב.